Największa polska "pustynia"

Wikipedia, chechlo.com.pl | dodane 2008-06-30 (16:00)

drukuj A A A

Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 32 km kwadratowych) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.

Pustynna Burza Pustynna Burza Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Położona jest między trzema miejscowościami: Chechło, Klucze i Błędów. Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a szerokość do 4 km. Przez środek pustyni, z zachodu na wschód, przepływa rzeka Biała Przemsza. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Pustynia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd” i jest częściowo objęta specjalną ochroną w postaci użytku ekologicznego.

Pustynia jest efektem intensywnej działalności człowieka. Już w średniowieczu okoliczni mieszkańcy doprowadzili wycinka drzew do gwałtownego spadku wód gruntowych, co uniemożliwiło rozwój roślin i powstanie terenu pustynnego. Istnieje jeszcze inne źródło istnienia Pustyni - według ludowego podania sprawcą powstania pustyni jest diabeł, który przelatując z workiem piachu rozpruł go o czubek kościelnej wieży.

W latach 50. część pustyni zaorano i obsiano wierzbą kaspijską oraz sosną. W połączeniu z pyłami przemysłowymi Górnośląskiego Okręg Przemysłowego i obserwowanym obecnie podnoszeniem się poziomu wód, spowodowało to znaczne zmniejszenie powierzchni odkrytych piasków. Część południowa pustyni jest już niemal całkowicie zarośnięta (wyjątkiem są krawędzie wschodnie), a część północna, w okolicach Chechła, jest wciąż terenem w dużej mierze odsłoniętym. Obecnie podejmuje się działanie mające na celu uchronienie tego unikalnego obszaru poprzez karczowanie sukcesywnie zarastających drzew.

W czasie II wojny światowej pustynia służyła, jako poligon niemieckiej Afrika Korps. Obecnie część północna pustyni wykorzystywana jest, jako poligon wojskowy. Dawniej zdarzało się tu zjawisko fatamorgany, obecnie pustynia zanika, porastana coraz bardziej przez sucholubne zarośla i lasy iglaste.

oceń
1
0
Podziel się
 

Opinie (0)

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!